Osman Okyay

Kale Grubu Başkan Vekili

1966 yılında İstanbul'da doğan Osman Okyay, ilk, orta ve lise eğitimini İzmir'de tamamlamış, daha sonra İstanbul'da Boğaziçi Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümünden mezun olmuştur. Amerika Birleşik Devletleri'nin University of New Hampshire Üniversitesi'nden yine Makina Mühendisliği alanında Master derecesi bulunan Okyay, askerlik görevini müteakiben, 1990-1993 yılları arasında Digital Equipment Corporation şirketinin İstanbul ofisinde, önce teknik servis mühendisi, daha sonra ise teknik servis planlama yöneticisi olarak görev yapmıştır. Digital'de çalıştığı dönemde, bankalar arası Elektronik Fon Transferi (EFT) sisteminin donanım altyapısının kurulması ve bakımı görevlerini yürütmüştür.

1994 senesinde Kale Grubu'na katılmış olan Okyay, aynı sene Koç Üniversitesi'nde, Yöneticiler için açılan İşletme Master programından dersler almıştır.

1994 yılında Kalekalıp A.Ş. Genel Müdür yardımcılığı görevi ile Kale Grubu'nda çalışmaya başlayan Okyay, 1997 senesinde Kalekalıp A.Ş. Genel Müdürlüğü'ne, 2000 yılında ise Kale Grubu Teknik Bölüm Başkanlığına yükselmiştir. Halen Kale Grubu Başkan Vekili olarak görev yapmaktadır.

Kale Grubu'na katılımından sonra, grubun yüksek teknoloji alanlarına yönelmesi için gayret göstermiş olan Okyay, Grubun Robotik ve Otomasyon, Endüstriyel Enerji Ekipmanları, yazılım ve simülasyon, yüksek teknoloji seramikleri, ve savunma ve havacılık sanayi gibi alanlarındaki yatırımlarını yönlendirmiş ve yönetmiştir.

Okyay, Kale Grubu'nun General Electric, Pratt & Whitney, gibi dünyanın dev şirketleri ile ortaklıklar yapmasını sağlamış, yine, Savunma ve Havacılık sanayinde, Kale Grubu'nun, Lockheed Martin, Boeing, Airbus, Northrop Grumman, gibi sektörün lider şirketlerinin direkt alt yapımcısı konumuna gelmesinde rol oynamıştır.

Yine 2017 yılı Mayıs ayında, Kale Grubu'nun, Rolls-Royce ile Türkiye'de uçak motorları geliştirme, üretim ve bakım konularında faaliyet göstermek üzere ortaklık kurmasına liderlik etmiştir.

Okyay, Kale Grubu'ndaki görevlerinin yanı sıra bazı diğer kuruluş ve STK'larda da aktif görevler icra etmektedir.

T.C. Ekonomi Bakanlığı'nın önderliğinde, Türkiye ile ABD'nin ekonomik alanda model ortaklık oluşturmasını desteklemek amacı ile kurulmuş olan Türk – ABD İş Konseyi'nin 2013-2015 yılları arası Türk Kanadı başkanlığına seçilmiş olan Okyay, aynı zamanda Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Türkiye-Kanada İş Konseyi Başkanlığı, Türkiye İngiltere İş Konseyi Başkan Yardımcılığı, Türkiye Amerika İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyeliği, YASED Yönetim Kurulu Üyeliği, TOBB Yüksek Koordinasyon Kurulu Üyeligi, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanlığı, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı, OYAK Genel Kurul Üyeliği, Boğaziçi Üniversitesi Vakfı ve Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği gibi görevleri de sürdürmektedir.

Okyay evli ve bir çocuk babasıdır.

© 2024 Kale Pratt & Whitney Tüm hakları saklıdır. Yasal Uyarı